Kalmaksan, 2016 Yılında %15 Büyüme Hedefliyor

Kalmaksan, 2016 Yılında %15 Büyüme Hedefliyor

Beyaz eşya, otomotiv, elektrik elektronik ve ısıtma-soğutma ana sanayilerine kalıp ve fason parça üreten Kalmaksan, yılda 150 adet kalıp üretip, 6000 ton sac işliyor. Kalmaksan Genel Müdürü Mehmet Kızılkan, firmaları hakkında bilgiler verdi.

SUBCONTURKEY : Kalmaksan-ın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Mehmet Kızılkan : Firmamız, Kalmaksan Kalıp Mak. Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. olarak 1988 yılında 2 ortak olarak İzmir 1. Sanayi Sitesinde 40 metrekarelik atölyede metal kalıp imalatı yapmaya başlamıştır. 1997 yılında diğer ortağıyla yollarını ayırmış, aile şirketine dönüşmüştür.

2003 yılında İzmir AOSB-de 5000 metrekare kapalı alan fabrikasına taşınmıştır. İşlerin büyümesi sebebiyle 2009 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesinde ki tesislerine taşınmıştır. Şu anda 9400 metrekaresi kapalı, toplamda 12000 metrekare alanda faaliyetini sürdürmektedir.

Firmamızda 35-i beyaz yaka olmak üzere 130 çalışanımız mevcuttur. Çalışanlarımız için insanca yaşayabileceği alanlar oluşturmak, onların mutluluğunu ön planda tutmak yaşam standartlarını yükseltici faaliyette bulunmak ayrıca takım çalışması becerilerini artırmak şirket misyonumuzdur.

Firmamız beyaz eşya, otomotiv, elektrik elektronik ve ısıtma-soğutma ana sanayilerine kalıp ve fason parça üretmektedir. Kalıp olarak; transfer, prograsiv, tandem, kesme, sıvama sac kalıpları üretmektedir.

SUBCONTURKEY : 2015 yılı firmanız için nasıl geçti? Hedeflediğiniz rakamlara ulaştınız mı? 2016 yılından beklentileriniz nelerdir?

Mehmet Kızılkan : Firmamız 2014 yılında 3.000.000 TL yatırım yapmış 2015 yılında bir önceki yıla göre %30 büyüme hedefini tutturmuş 2016 yılı için %15 büyüme hedeflemektedir.

SUBCONTURKEY : Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

Mehmet Kızılkan : Yüksek teknolojiyi benimseyen anlayışımız ve yılların vermiş olduğu tecrübe, yetişmiş insan kaynağı, ileri teknoloji ve geniş tezgah parkı ile üretimini gerçekleştirmektedir.

Firmamız yaklaşık yılda 150 adet kalıp üretmektedir. (1-4 metre arası ve 15 ton kapasitesinde) Ayrıca pres bölümümüzde 10 ton ile 500 ton arası hidrolik ve eksantrik preslerde müşterilerimize parça üretmekte yılda 6.000 ton civarı sac işlenmektedir. Üretimimizin %15 ini değişik ülkelere ihraç etmekteyiz. İhracat ürünlerimiz, kalıp ve özel aparatlardır. İhracatımızı %30 a çıkarmak için çalışmalar yapmaktayız.

SUBCONTURKEY : Eklemek istedikleriniz varsa onları da öğrenebilir miyiz?

Mehmet Kızılkan : Firma yöneticileri olarak sektörde ki gelişmeleri yakından takip ediyor ve konumuzla ilgili Dünya-nın değişik ülkelerinde düzenlenen fuarları ziyaret ediyor ve partner firmalar ile iş birliği yaparak buradan edindiğimiz bilgi ve tecrübeler doğrultusunda müşterilerimize yaptığımız kalıp ve makinelerde bu birikimleri hayata geçirip, farkındalık yaratıyor ve müşteri memnuniyetimizi üst düzeye çıkarıyoruz. Müşterilerimizden de olumlu geri dönüşler alıyoruz.

Firmamız Arçelik, BSH, Vestel, Franke, Candy gibi beyaz eşya sektörünün öncü firmalarına yılların vermiş olduğu deneyimlerimizle ve özel tasarımlarla bugüne kadar yurtdışından temin ettikleri kalıpları ve üretim araçlarını yapmaktadır. Bu hususta önemli tecrübe ve deneyimlere sahiptir.

Kalmaksan olarak Ar-Ge faaliyetleri için önemli bir bütçe ayırmakta olup bu konuda deneyimli personelleriyle günümüz teknolojisine uygun, müşterisine çözüm üreten hızlı ve rekabetçi üründe maliyet düşürücü iş ve işçi güvenliğini ön planda tutan proseslerle iş ortaklarının takdirini kazanmaktadır.

Türk Kalıpçılık sektörü son yıllarda önemli başarılar kazanmış olup bu başarıda firmamızın da payı büyüktür. Sektör bu başarıyı kendi iş dinamikleriyle sağlamakta ne yazık ki Devlet tarafından öncelikle desteklenmesi gereken bu sektör gerekli payı almamakla birlikte geleceğe yönelikte ümit vaat etmemektedir. Bizim görüşümüz sektörün öneminin kavranması ilgililerin bu konuya gerekli duyarlılığı ve önemi göstermesidir.
Kalıpçılık sektörü bir ülkenin can damarıdır.
Kalıpsız hiç bir şey üretemezsiniz.

Kalmaksan olarak bundan sonra da yatırımlarını sürdürecek daha ileriye emin adımlarla ilerleyecektir. İstihdamı arttırarak ve nitelikli işler yaparak ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır.

Son olarak söylemek istediğim; biz sanayici olarak daha kaliteli ve katma değeri yüksek ürünler yapıp ithalatı azaltıp, ihracatımızı artıracak ve bu hedeflere ulaşmada çalışanlarımızla birlikte başarmak arzusundayız.