Beyaz eşya sektörünün öncü markalarıyla çalışıyoruz

Beyaz eşya sektörünün öncü markalarıyla çalışıyoruz

“Kalıpçılık sektörü bir ülkenin can damarıdır. Kalıpsız hiç bir şey üretemezsiniz”

Sorularımıza geçmeden önce sizi tanıyabilir miyiz?

Aslen Karaman, Ermenek doğumluyum. 1973 yılında İzmir’e geldim. 55 yaşındayım. 40 yıldır kalıpçılıkla uğraşıyorum. Sektörün önde gelen firmalarında değişik pozisyonlarda görev aldım. 10 yıl yöneticilik yaptım. Evliyim ve 3 kız evladım var.

Firmanızın kısa tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Firmamız Kalmaksan Kalıp Makina Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. olarak 1988 yılında 2 ortak olarak İzmir 1. Sanayi Sitesi’nde 40 metrekarelik atölyede metal kalıp imalatı yapmaya başlamıştır. 1997 yılında diğer ortağıyla yollarını ayırmış, aile şirketine dönüşmüştür. Firmamızda 35’i beyaz yaka olmak üzere 130 çalışanımız mevcuttur. Yüksek teknolojiyi benimseyen anlayışımız ve yılların vermiş olduğu tecrübe, yetişmiş insan kaynağı, ileri teknoloji ve geniş tezgah parkı ile üretimini gerçekleştirmektedir. Firmamız yaklaşık yılda 150 adet kalıp üretmektedir. (1-4 metre arası ve 15 ton kapasitesinde) Ayrıca pres bölümümüzde 10 ton ile 500 ton arası hidrolik ve eksantrik preslerde müşterilerimize parça üretmekte yılda 6.000 ton civarı sac işlenmektedir. Üretimimizin %15’ini değişik ülkelere ihraç etmekteyiz. İhracat ürünlerimiz, kalıp ve özel aparatlardır. İhracatımızı %30’a çıkarmak için çalışmalar yapmaktayız. Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler hakkında bizleri bilgilendirir misiniz? 2003 yılında İzmir AOSB’ de 5000 m2 kapalı alan fabrikasına taşınmıştır. İşlerin büyümesi sebebiyle 2009 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesindeki tesislerine taşınmıştır. Şu anda 9400 metrekaresi kapalı, toplamda 12000 metrekare alanda faaliyetini sürdürmektedir.

Teknolojik gelişmeleri üretim sürecine dahil ediyor musunuz? Makine parkınızdan ve teknolojinizden bizlere bahseder misiniz?

Firma yöneticileri olarak sektördeki gelişmeleri yakından takip ediyor ve konumuzla ilgili dünyanın değişik ülkelerinde düzenlenen fuarları ziyaret ediyor ve partner firmalar ile iş birliği yaparak buradan edindiğimiz bilgi ve tecrübeler doğrultusunda müşterilerimize yaptığımız kalıp ve makinelerde bu birikimleri hayata geçirip, farkındalık yaratıyor ve müşteri memnuniyetimizi üst düzeye çıkarıyoruz. Müşterilerimizden de olumlu geri dönüşler alıyoruz.

Beyaz eşya sektörüne yönelik ne gibi çalışmaları yapıyorsunuz?

Firmamız Arçelik, BSH, Vestel, Franke, Candy gibi… Beyaz eşya sektörünün öncü firmalarına yılların vermiş olduğu deneyimlerimizle ve özel tasarımlarla bugüne kadar yurtdışından temin ettikleri kalıpları ve üretim araçlarını yapmaktadır. Bu hususta önemli tecrübe ve deneyimlere sahiptir.

Ağırlıklı olarak çözüm ürettiğiniz sektörler hangileri?

Firmamız beyaz eşya, otomotiv, elektrik elektronik ve ısıtma-soğutma ana sanayilerine kalıp ve fason parça üretmektedir. Kalıp olarak; transfer, prograsiv, tandem, kesme, sıvama sac kalıpları üretmektedir.

Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Mümkünse referanslarınızdan bazılarını bizlerle paylaşır mısınız?

Firmamız Ar-Ge faaliyetleri için önemli bir bütçe ayırmakta olup bu konuda deneyimli personelleriyle günümüz teknolojisine uygun, müşterisine çözüm üreten hızlı ve rekabetçi üründe maliyet düşürücü iş ve işçi güvenliğini ön planda tutan proseslerle iş ortaklarının takdirini kazanmaktadır.

Türk kalıpçılık sektörünün son dönemdeki gelişim grafiğini bizler için yorumlar mısınız? Sizce sektörün gelişmesi adına neler yapılabilir?

Türk Kalıpçılık sektörü son yıllarda önemli başarılar kazanmış olup bu başarıda firmamızın da payı büyüktür. Sektör bu başarıyı kendi iş dinamikleriyle sağlamakta ne yazık ki devlet tarafından öncelikle desteklenmesi gereken bu sektör gerekli payı almamakla birlikte geleceğe yönelikte ümit vaat etmemektedir. Bizim görüşümüz sektörün öneminin kavranması ilgililerin bu konuya gerekli duyarlılığı ve önemi göstermesidir. Kalıpçılık sektörü bir ülkenin can damarıdır. Kalıpsız hiç bir şey üretemezsiniz.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

Firmamız 2014 yılında 3.000.000 TL yatırım yapmış 2015 yılında bir önceki yıla göre %30 büyüme hedefini tutturmuş 2016 yılı için %15 büyüme hedeflemektedir. Firmamız bundan sonra da yatırımlarını sürdürecek daha ileriye emin adımlarla ilerleyecektir. İstihdamı arttırarak ve nitelikli işler yaparak ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır. Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir? Son olarak söylemek istediğim; biz sanayici olarak daha kaliteli ve katma değeri yüksek ürünler yapıp ithalatı azaltıp, ihracatımızı artıracak ve bu hedeflere ulaşmada çalışanlarımızla birlikte başarmak arzusundayız